Ilu stulatków żyje w Holandii?
Na początku 2023 roku w Holandii mieszkało aż 2.572 osób, które ukończyły co najmniej 100 lat. To imponujący wzrost, ponieważ ta liczba jest ponad dwukrotnie większa niż dwie dekady wcześniej. Jeszcze w 1965 roku w całym kraju żyło jedynie 68 kobiet i 33 mężczyzn w wieku stu lub więcej lat.
Dopiero pod koniec XX wieku liczba stulatków przekroczyła tysiąc, a w 2014 roku sięgnęła już dwóch tysięcy.
Kobiety dominują wśród stulatków
Średnia długość życia w Holandii systematycznie rośnie, co sprawia, że coraz więcej osób dożywa bardzo podeszłego wieku. Kobiety wyraźnie dominują w tej grupie.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego CBS wynika, że na początku 2023 roku w Holandii mieszkały 2.172 kobiety mające co najmniej 100 lat, podczas gdy mężczyzn w tym wieku było jedynie 400.
Francja – europejski lider pod względem liczby stulatków
Holandia nie jest jednak jedynym krajem z rosnącą liczbą stulatków. We Francji mieszka obecnie aż 30 tys. osób, które ukończyły 100 lat. To największa grupa stulatków w Europie, zarówno pod względem liczby bezwzględnej, jak i w stosunku do ogółu ludności.
Wzrost liczby stulatków we Francji jest imponujący – od lat 60. XX wieku ta liczba wzrosła trzydziestokrotnie. Według raportu INSEE na tysiąc mieszkańców Francji przypadało w 2020 roku aż 21 osób w wieku powyżej 100 lat.
Jeszcze więcej stulatków
Prognozy demograficzne dla Francji przewidują dalszy dynamiczny wzrost liczby stulatków. INSEE szacuje, że do 2040 roku populacja osób w wieku 100 lat i więcej wzrośnie do 76 tys., czyli o 2,5 razy w porównaniu do obecnej liczby.
Ciekawym faktem jest to, że osoby z wyższym wykształceniem mają dwukrotnie większe szanse na dożycie setnych urodzin. Wśród kobiet, które w 1990 roku miały 70–75 lat, 7 proc. absolwentek uczelni przekroczyło 100 lat, podczas gdy wśród ich rówieśniczek bez dyplomu ten odsetek wyniósł 3 proc. Jednak nawet kobiety bez wyższego wykształcenia miały większe szanse na dożycie stu lat niż mężczyźni z dyplomem, pomimo na ogół trudniejszych warunków pracy i niższych dochodów.