Czysta plaża jest podstawą udanego wypoczynku. Na szczęście w Holandii takich miejsc jest całkiem sporo
Holandia może się poszczycić pokaźną grupą lokalizacji wyróżnionych Błękitną Flagą – znakiem ekologicznym, który potwierdza czystość plaż i przystani. Program Błękitnej Flagi koordynuje Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej.
Ostatnio wyróżnienie otrzymało około 200 miejsc: portów i plaż. W ubiegłym roku certyfikat otrzymało 195 lokalizacji. Wyróżnione miejsca muszą spełniać restrykcyjne kryteria dotyczące ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej, konserwacji oraz bezpieczeństwa. Muszą być po prostu bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.
Zagrożenia w piasku
Pomimo starań o utrzymanie czystości plaż zagrożenia mogą kryć się nawet tam, gdzie najmniej się ich spodziewamy – w piasku.
Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego przebadali próbki piasku i odkryli, że mogą one być silnie zanieczyszczone różnymi drobnoustrojami, w tym bakteriami.
Szczególnie groźne są bakterie Escherichia coli (E. coli), powodujące poważne zatrucia pokarmowe, bóle brzucha, wymioty, biegunki, a nawet wysypki. Co ciekawe, liczba bakterii w piasku może być nawet stukrotnie większa niż w wodzie morskiej!
Jak dbać o bezpieczeństwo na plaży?
Główne zagrożenie na plażach tworzą ludzie, którzy nie dbają o czystość. Częste są przypadki załatwiania się na plaży przez dzieci oraz niesprzątania po psach. Piasek jest idealnym siedliskiem dla bakterii, gdyż stwarza im dogodne warunki do rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować dzieci, by nie wkładały brudnych rąk do ust i unikały kontaktu piasku z oczami i nosem. Przy silnym wietrze warto zabezpieczyć twarz chustą, a oczy okularami przeciwsłonecznymi.
Zawsze warto mieć przy sobie chusteczki nasączone środkiem antybakteryjnym i używać ich przed jedzeniem na plaży. Choć plaże mogą wydawać się idealnie czyste, to w rzeczywistości mogą kryć wiele zagrożeń, o których warto pamiętać, aby cieszyć się bezpiecznym i zdrowym wypoczynkiem.