W Holandii pojawia się coraz więcej trujących gąsienic
W niektórych rejonach Holandii odnotowano spory wzrost liczby gniazd korowódek dębówek. Tylko w Hardenberg w prowincji Overijssel naliczono aż 680 dębów, z czego w 512 stwierdzono obecność gniazd. Obserwacje przeprowadzone w innych częściach kraju wykazały, że w ostatnich miesiącach naliczono więcej gniazd niż w poprzednich latach.
Mimo to nie wydaje się, aby uciążliwości związane z obecnością korowódek były w tym roku większe niż wcześniej.
Korowódki dębówki pojawiają się głównie w maju, czerwcu oraz w lipcu. Gąsienice tych owadów są chronione przez drobne, trujące włoski już od pierwszego dnia życia. Kontakt skóry lub oczu z włoskami korowódek może wywoływać silne podrażnienia. Dlatego w przypadku napotkania tych niechcianych gości zaleca się jak najszybsze oddalenie się z miejsca. Trzeba uważać zwłaszcza na zwierzęta domowe.
Wysyp korowódek
Szczyt liczby korowódek dębówek w Holandii przypadł w 2019 roku, co skłoniło do uruchomienia Processionary Caterpillar Knowledge Platform. Od tego czasu podjęto szereg działań, które ograniczyły uciążliwości związane z korowódkami. Przykładem może być gmina Wapenveld, gdzie dzięki biologicznym metodom takim jak wprowadzenie drapieżników naturalnie likwidujących gąsienice udało się zmniejszyć ich populację o 85 proc. Ogółem w tym roku usunięto około 300 ton gniazd.
Całkowite wyeliminowanie korowódek jest niemożliwe, ponieważ Holandia ze względu na obfitość dębów i zmniejszoną liczbę naturalnych wrogów gąsienic, takich jak ptaki czy inne owady, stanowi dla nich fantastyczne środowisko do życia.
Jak postępować po kontakcie z korowódkami?
Korowódka dębówka, mimo że jej gąsienica ma zaledwie ok. 3 centymetrów długości, w momencie zagrożenia może wystrzelić swoje trujące włoski w powietrze. Te włoski są wypełnione proteinami i parzącym płynem, zwanym thaumetopoeiną, który po kontakcie ze skórą lub oczami wywołuje nieprzyjemne uczulenia.
Bezpośredni kontakt z gąsienicą może doprowadzić nawet do zawrotów głowy, gorączki i ataków astmy. Dlatego w przypadku kontaktu z gąsienicą korowódki dębówki należy zareagować jak najszybciej: zdjąć ubranie, na którym mogą znajdować się włoski, i wyprać je w temperaturze min. 60 stopni. Jeśli włoski znajdują się na skórze, można je usunąć za pomocą taśmy klejącej, a podrażnione miejsca przemyć wodą (nie drapać!).