Zamiast przeglądać internet, wreszcie rozmawiają z rówieśnikami
Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach – mimo braku regulacji prawnych w Holandii – został wprowadzony przez wiele placówek zgodnie z zaleceniami resortu edukacji. Decyzja była podyktowana chęcią poprawienia jakości edukacji poprzez zwiększenie koncentracji uczniów.
Wprowadzenie zakazu dało pozytywny efekt, co potwierdzają badania przeprowadzone na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen. Ankieta z odpowiedziami od około 1000 rodziców, uczniów i nauczycieli wykazała, że uczniowie bez telefonów w szkołach częściej ze sobą rozmawiają i rzadziej doświadczają znęcania się.
Gdzieniegdzie zakazy już są
W wielu krajach, takich jak: Francja, Grecja, Chiny, Włochy, Portugalia czy Hiszpania, zakazy lub obostrzenia w korzystaniu z telefonów komórkowych w szkołach już wprowadzono.
We Francji zakaz obowiązuje od 2018 roku i dotyczy również smartwatchów oraz tabletów. W Grecji nauczyciele mogą korzystać z telefonów tylko w celach dydaktycznych, a w Chinach uczniowie potrzebują specjalnego pozwolenia, aby wnieść telefon na teren szkoły. Podobnie jest w Portugalii i Hiszpanii. Zaostrzenie przepisów poprawiło wyniki w nauce i zmniejszyło liczbę przypadków prześladowań dzieci.
Rozmawiają z kolegami
Wprowadzenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkołach przyniosło korzystne rezultaty, wynika z relacji rodziców. Dzieciaki częściej ze sobą rozmawiają, a nauczyciele zauważyli, że uczniowie są bardziej uważni i skupieni na pracy na lekcjach.
Choć uczniowie początkowo byli sceptyczni wobec zakazu, to z czasem dostrzegli jego pozytywne skutki. Różnice w ocenach były znaczące – 40 proc. uczniów stwierdziło, że bardziej podobały im się przerwy bez telefonu, a 37 proc. tęskniło za możliwością korzystania z urządzeń.
Znęcanie offline
Choć usunięcie smartfonów i innych urządzeń elektronicznych ograniczyło cyberprzemoc, to wzrosły przypadki znęcania się „w trybie offline” – stwierdził Loes Pouwels z Radboud Universiteit Nijmegen. Samo usunięcie telefonów automatycznie nie rozwiązuje wszystkich problemów. Szkoły muszą być świadome innych form zagrożeń.