Albo powódź, albo susza. Holandia już płaci „podatek” za zmiany klimatu
Zmiany klimatyczne, w tym susze i powodzie, stają się coraz większym zagrożeniem dla Holandii zarówno pod względem społecznym, jak i finansowym. Według Agencji ds. Oceny Środowiska PBL konsekwencje tych zmian będą miały duży wpływ na krajową gospodarkę.
Choć stopniowe zmiany mogą być przewidywane z w miarę dużą dokładnością, to nagłe i ekstremalne wydarzenia już trudniej prognozować. Przykładem takiego zjawiska były rekordowe upały w lipcu 2019 roku, kiedy temperatura po raz pierwszy przekroczyła 40 stopni Celsjusza, oraz niespodziewane ulewne deszcze w 2021 roku. Te spowodowały szkody o wartości około 500 mln euro.
Szybkie ocieplanie się Europy
Europejska Agencja Środowiska (EAŚ) opublikowała raport pod tytułem „36 zagrożeń, Europa nie jest przygotowana”, który wskazuje, że Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Dlatego ekstremalne temperatury, susze, pożary roślinności i powodzie będą się nasilać. Nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach Europa musi przygotować się na długoterminowy wzrost średniej temperatury o co najmniej 3 stopnie Celsjusza do 2050 roku.
Taka zmiana klimatu oznacza większe ryzyko systemowych wstrząsów gospodarczych oraz finansowych. Komisja Europejska już zwróciła się do krajów Unii Europejskiej z apelem o przygotowanie się na niedobory wody i możliwe konflikty mogące wyniknąć z tego powodu.
Od ekosystemów po gospodarkę
EAŚ w swoim raporcie zidentyfikowała 36 głównych zagrożeń klimatycznych dla Europy. Podzieliła je na pięć klastrów tematycznych:
· ekosystemy,
· żywność,
· zdrowie,
· infrastruktura,
· gospodarka i finanse.
Ponad połowa z tych zagrożeń wymaga natychmiastowych działań. Najważniejszymi z nich są ochrona ekosystemów, zabezpieczenie ludzi przed upałami oraz ochrona infrastruktury przed powodziami i pożarami. W klastrze „Żywność” zagrożenia dla produkcji roślinnej związane z upałami i suszami osiągnęły krytyczny poziom.
Eksperci EAŚ podkreślają, że europejscy i krajowi decydenci polityczni muszą natychmiast zacząć działać na rzecz ograniczenia emisji oraz przystosowania się do zmian klimatu. Działania powinny obejmować lokalne i systemowe rozwiązania, które pozwolą na skoordynowaną reakcję na zagrożenia.