Holendrzy na potęgę produkują… śmieci. Jest tego naprawdę sporo
W 2023 roku przeciętny mieszkaniec Holandii wyrzucił 456 kg odpadów komunalnych. W sumie wytworzono 8,1 mln ton odpadów komunalnych, o pół procenta więcej w porównaniu do roku wcześniejszego – poinformowało Główne Biuro Statystyczne CBS.
Co wyrzucają Holendrzy?
Przeciętny Holender w 2023 roku wyrzucił około:
· 178 kg zmieszanych odpadów domowych,
· 91 kg odpadów wielkogabarytowych,
· 89 kg odpadów biologicznych,
· 20 kg opakowań.
Reszta to m.in.: papier, kartony, butelki i szkło. Łącznie wyrzucono około 3,1 mln ton zmieszanych odpadów komunalnych; o 2 proc. mniej w porównaniu do roku wcześniej.
Plastik – zmora współczesności
Plastik – lekki, wytrzymały i tani – od 1950 roku jest produkowany masowo. Produkcja plastiku rośnie w zawrotnym tempie: niemal połowa plastiku, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, powstała w ostatnich 15 latach. Aż 40 proc. plastiku produkowanego każdego roku to artykuły jednorazowego użytku, często opakowania wyrzucane po kilku minutach od zakupu. Średnia żywotność plastikowej torby czy kubka na kawę to jedynie 15 minut.
Plastik w morzach i oceanach
Plastikowe odpady można znaleźć wszędzie – od Arktyki po Antarktydę, od powierzchni wód po ich dno. Szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku. Większość tych odpadów pochodzi z miejsc, w których śmieci są beztrosko wyrzucane na ziemię lub do rzek, a następnie trafiają do mórz. Prądy oceaniczne przenoszą je na dalekie zakątki świata, nawet na odległe wyspy Pacyfiku. Przykładem jest Wyspa Hendersona, pokryta blisko 38 milionami kawałków odpadów – w większości plastikiem, pochodzącym m.in. z Chin, Japonii i Ameryki Południowej.
Plastikowe odpady nie tylko zaśmiecają wyspy i plaże, ale również wnętrze organizmów: są połykane przez morskie stworzenia. Plastik znaleziono nawet w układzie pokarmowym stworzeń żyjących na głębokości prawie 11 km w rowach oceanicznych.