Jesse Eisenberg otrzymał polskie obywatelstwo
Jesse Eisenberg oficjalnie otrzymał polskie obywatelstwo. Akt nadania wręczył mu prezydent Andrzej Duda, dzień po tym, jak film, którego reżyserem jest Jesse: "Prawdziwy ból", nagrywany w Polsce, przyniósł Kieranowi Culkinowi Oscara za najlepszą rolę drugoplanową.
"Jestem niewyobrażalnie zaszczycony. To największy honor w moim życiu i coś, na co czekałem od dwóch dekad" – powiedział Eisenberg. Aktor podkreślił, że pragnie nawiązać głębszą więź z krajem, z którego pochodzi jego rodzina. "Historia moich przodków zakończyła się tragicznie, przez co moja rodzina straciła więź z Polską. To smuciło mnie, ale też dało impuls, by odzyskać ten związek" – dodał.
"Prawdziwy ból", film inspirowany losami jego przodków, opowiada historię dwóch amerykańskich kuzynów podróżujących do Polski, by uczcić pamięć zmarłej babci, ocalałej z Holokaustu. Pomysł na film narodził się po śmierci jego ciotki w 2019 roku, która wyemigrowała z Polski do USA w 1938 roku.
Kręcenie filmu w Polsce skłoniło Eisenberga do ubiegania się o obywatelstwo, dostępne dla osób mających przodków mieszkających w kraju po 1920 roku. Już w maju ubiegłego roku ujawnił swoje starania w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim", podkreślając chęć budowania lepszych relacji między Żydami a Polakami. "Polska sprawiła, że poczułem prawdziwą więź z czymś większym niż ja sam" – przyznał.
Fot. kadr z filmu: "Prawdziwy ból"