Reklama

Holandia chce ograniczyć zużycie wody. Bo inaczej może jej po prostu zabraknąć

Piątek, 19 Lipiec 2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z niedoborem wody pitnej rząd Holandii wprowadził ambitny plan mający na celu ograniczenie zużycia wody przez mieszkańców. 

Każdy obywatel nie powinien zużywać więcej niż 100 litrów wody dziennie. To o około 34 litry mniej niż dotychczasowa norma. 

Na co idzie najwięcej wody?

Gospodarstwa domowe najwięcej wody zużywają na:

·         prysznice (41 proc.), 

·         spłukiwanie toalet (25 proc.),

·         pranie (12 proc.). 

Pozostałe 18 proc. przeznacza się na zmywanie i gotowanie.

Problem niedoboru wody pitnej jest w Holandii coraz mocniej odczuwalny. To skłoniło władze do wprowadzenia krajowego planu oszczędzania wody. Agencja zdrowia publicznego RIVM ostrzegła, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to wszyscy dostawcy wody w kraju mogą stanąć w obliczu poważnych niedoborów już do końca tej dekady. 

Na Ziemi jest dużo wody, ale większość nie nadaje się do picia

Choć woda zajmuje 71 proc. powierzchni naszej planety, to jej dostępność w formie zdatnej do picia jest mocno ograniczona. Na Ziemi znajduje się około 1,3 zettalitra wody, jednak aż 97,5 proc. z tych zasobów stanowi woda słona, która nie nadaje się do spożycia przez ludzi. 

Zaledwie 2,5 proc. wody na naszej planecie to woda słodka, ale nawet ta niewielka ilość jest trudna do wykorzystania, ponieważ około 75 proc. słodkiej wody jest uwięzione w lodowcach i pokrywach lodowych. W efekcie jedynie od 0,007 do 0,5 proc. całej wody na świecie to woda zdatna do picia i relatywnie łatwa do pozyskania.

Znaczenie oszczędzania wody

Biorąc pod uwagę ograniczone zasoby wody pitnej, najlepiej widać jak ważne jest jej oszczędzanie. Ograniczenie czasu brania prysznica i racjonalne korzystanie z wody podczas zmywania czy gotowania to tylko niektóre z drobnych kroków o dużym znaczeniu. 

Zrozumienie, jak cenne są zasoby słodkiej wody, oraz wprowadzenie zmian w codziennym życiu mogą przyczynić się do zachowania tych zasobów na przyszłość. Holenderski plan oszczędzania wody jest przykładem, który może zainspirować inne kraje do podjęcia podobnych kroków w celu ochrony najważniejszego dla życia zasobu – wody pitnej.

Komentarze
Notowania walut
Pogoda w Holandi
reklama