Polska i Holandia mają wspólną historię i wspólną przyszłość
Miasto Breda w tym roku obchodziło 80. rocznicę wyzwolenia spod okupacji nazistowskiej. Co ciekawe, swoją wolność zawdzięcza polskim żołnierzom, co Holendrzy pamiętają i doceniają.
Ambasador Polski w Holandii, Margareta Kassangana, podkreśliła, że Holendrzy wyjątkowo pielęgnują pamięć o polskich żołnierzach. „To naprawdę wzruszające, że co roku oddają hołd Polakom w wyzwolonych miastach i wsiach,” powiedziała. Podczas obchodów odbyły się także ważne spotkania dyplomatyczne, które umocniły relacje między oboma krajami.
Jednym z najbardziej symbolicznych wydarzeń była wyjątkowa akcja piłkarska klubu NAC Breda. W meczu z RKC Waalwijk zawodnicy wystąpili w koszulkach z emblematami polskich żołnierzy, a gra zatrzymała się o 19:44, by uczcić rok wyzwolenia. Symboliczny pierwszy kop wykonał 101-letni Eugeniusz Niedzielski, ostatni żyjący żołnierz Dywizji Maczka.
Relacje Polski z Holandią mają jednak głębsze korzenie. Już w XVII wieku Amsterdam był budowany na polskich dębach, a handel drewnem i zbożem z Polski wspierał rozwój holenderskiej gospodarki. Bożena Kopczyńska, polska wiolonczelistka, w swoich badaniach odkryła wiele śladów tej współpracy – od polskiego drewna w fundamentach Amsterdamu po portrety Polaków namalowane przez Rembrandta.
Dziś w Holandii mieszka ponad 250 tysięcy Polaków, a około 200 tysięcy przyjeżdża co roku do pracy sezonowej. Polacy są cenieni za pracowitość, kreatywność i wysokie kwalifikacje. Jak podkreśla Monika Siudek, przewodnicząca organizacji Polish Professional Women, Polki łączą przedsiębiorczość z wytrwałością, której nauczyły się w trudnych latach powojennych.
Na poziomie politycznym współpraca między Polską a Holandią jest również silna. W styczniu Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co daje szansę na dalsze zacieśnienie relacji. Jak mówi ambasador Kassangana: „Polska i Holandia mają wspólną historię i wspólną przyszłość, którą warto dalej rozwijać.”
źródło: https://www.dutchnews.nl/