Zabawa w śmierć i życie. Ten narkotyk robi furorę na imprezach
Jak wynika z raportu Narodowego Centrum Informacji Toksykologicznej (NVIC), liczba zgłoszeń dotyczących przedawkowań jednego z narkotyków wzrosła dwukrotnie w ostatnim roku. Były to średnio cztery zgłoszenia tygodniowo.
Mefedron króluje na domówkach
Mefedron (metafedron) zdobył popularność jako narkotyk imprezowy. Jego konsumpcja substancji wzrosła gwałtownie. Młodzi ludzie, zwłaszcza w wieku od 16 do 35 lat, coraz częściej sięgają po ten narkotyk. Już nawet średnio 4 razy w tygodniu zdarzają się zgłoszenia dotyczące przedawkowania. Potwierdzają to dane z Instytutu Trimbos w Holandii.
Tymczasem eksperci ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi wynikającymi z przyjmowania mefedronu. Częste używanie tego narkotyku może doprowadzić do problemów neurologicznych, w tym do halucynacji, drgawek, a nawet do psychozy. W niektórych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca i bezpośredniego zagrożenia dla życia. Liczne przypadki zatrucia kończą się hospitalizacją, a niektóre poważnymi uszkodzeniami narządów lub w skrajnych przypadkach – śmiercią.
Chwilowy „odlot” i bolesny „zjazd”
Narkotyki, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Mogą to być opiaty, konopie indyjskie, kokaina, amfetamina, substancje halucynogenne, a także leki nasenne i uspokajające. Początkowe zażywanie narkotyków powoduje euforię, odprężenie, przypływ energii i pewności siebie. Z czasem przyjemne efekty ustępują miejsca negatywnym skutkom, takim jak depresja, strach i zdenerwowanie.
Nadużywanie tych substancji nieuchronnie prowadzi do uzależnienia, które objawia się wzrostem tolerancji na narkotyk oraz tzw. głodem. Osoby uzależnione zaniedbują swoje obowiązki i pomimo widocznych szkód kontynuują zażywanie substancji psychoaktywnych.
W obliczu rosnącej liczby przypadków przedawkowań i związanych z nimi zagrożeń zdrowotnych konieczne jest podjęcie działań profilaktycznych i edukacyjnych. Kluczowe jest zwiększenie świadomości na temat ryzyka związanego z używaniem 3-MMC oraz innych substancji psychoaktywnych i zapobieganie ich dalszemu rozprzestrzenianiu się wśród ludzi w różnym wieku.