Marnujemy żywność, tymczasem spora część obywateli UE żyje w ubóstwie
W 2023 roku aż 9,5 proc. obywateli Unii Europejskiej nie było stać na regularne spożywanie posiłków zawierających mięso, ryby lub ich wegetariańskich odpowiedników. To o 1,2 punktu procentowego więcej w porównaniu do 2022 roku.
Dane pochodzą z najnowszego raportu Eurostatu, urzędu statystycznego UE, który systematycznie gromadzi informacje na temat państw członkowskich.
Rośnie zagrożenie ubóstwem
Możliwość regularnego spożywania wartościowych posiłków jest jednym z podstawowych wskaźników ubóstwa materialnego i społecznego w Unii Europejskiej. Jest to także jeden z głównych wyznaczników europejskiego filaru praw socjalnych. Brak dostępu do podstawowego, zbilansowanego jedzenia co drugi dzień to poważny sygnał świadczący o pogarszających się warunkach życia obywateli.
Odsetek osób, które nie mogą sobie pozwolić na wartościowy posiłek, jest jeszcze wyższy wśród ludzi zagrożonych ubóstwem. Niemal co czwarty obywatel UE z tej grupy zmaga się z brakiem dostępu do wartościowego jedzenia. W 2022 roku odsetek wyniósł 19,7 proc., co oznacza wzrost o 2,6 punktu procentowego. Na Słowacji sytuacja jest najgorsza – aż 45,7 proc. osób zagrożonych ubóstwem nie może sobie pozwolić na pożywne jedzenie. Podobnie jest na Węgrzech (44,9 proc.) i w Bułgarii (40,2 proc.).
Najniższy odsetek osób z trudnościami w dostępie do odpowiednich posiłków odnotowano w Irlandii, gdzie jedynie 4,2 proc. obywateli zagrożonych ubóstwem doświadcza takich problemów. W całej populacji Irlandii odsetek wynosi tylko 1,6 proc. Dobre wyniki zarejestrowano również na Cyprze (5 proc.) i w Portugalii (5,9 proc.).
Jak jest w Polsce?
Polska znajduje się w grupie krajów o stosunkowo niskim odsetku osób, które nie mogą sobie pozwolić na wartościowy posiłek. W 2023 roku było to niespełna 10 proc. osób zagrożonych ubóstwem.
W skali UE różnica między całkowitą populacją a populacją zagrożoną ubóstwem wynosiła 12,8 punktu procentowego, przy czym największe różnice odnotowano na Węgrzech (30,2 punktu procentowego), Słowacji (27,9 punktu) i w Grecji (27,3 punktu).
W przeciwieństwie do tego Szwecja, Cypr, Luksemburg, Portugalia czy Irlandia zgłosiły najmniejsze różnice, wszystkie poniżej 4 punktów procentowych.