Holandia ogłosiła najostrzejszy plan dotyczący uchodźców
Holandia niedawno ogłosiła plan wprowadzenia bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących uchodźców i imigrantów.
Nowy holenderski rząd, na czele którego stoi antyislamska Partia Wolności (PVV) dąży do ogłoszenia „kryzysu uchodźczego”, co pozwoliłoby na uzyskanie nadzwyczajnych uprawnień i ograniczenie praw osób ubiegających się o azyl. Plan zakłada m.in. wstrzymanie przyznawania statusu uchodźcy na czas nieokreślony, zawieszenie wydawania decyzji w sprawie nowych wniosków o azyl na okres do dwóch lat oraz utrudnienia w procesie łączenia rodzin. Celem tych działań jest zmniejszenie liczby osób ubiegających się o status uchodźcy.
Rząd zwrócił się już do Unii Europejskiej o możliwość tymczasowego odstąpienia od niektórych przepisów unijnych, które regulują kwestie azylowe. Minister Marjolein Faber wskazuje, że te nadzwyczajne środki są niezbędne, by poradzić sobie z obecnym kryzysem w systemie opieki społecznej i mieszkalnictwa.
Jednak propozycje te spotkały się z ostrą krytyką zarówno ze strony opozycji, jak i niektórych koalicjantów, którzy uważają, że działania te mogą być zbyt radykalne i łamać prawa człowieka.
Wprowadzenie tak restrykcyjnej polityki azylowej może napotkać problemy prawne, zwłaszcza ze względu na przepisy unijne, które mogą wymagać wielu lat na renegocjacje. Holandia jednak stara się wdrożyć te zmiany szybko, zanim zostaną podjęte ostateczne decyzje na poziomie europejskim