Holandia wprowadza kontrole graniczne
Holandia dołączyła do Niemiec i Francji, jako że zdecydowała się na czasowe przywrócenie kontroli granicznych. Rząd Niderlandów ogłosił, że od końca listopada wprowadzi kontrole graniczne z Niemcami i Belgią.
Premier Dick Schoof zapowiedział, że Holandia ma także zamiar odsyłać syryjskich uchodźców do „bezpiecznych części Syrii”. Decyzja jest częścią szerszej polityki, mającej na celu zmniejszenie liczby osób z zagranicy, którzy po długotrwałym pobycie obciążają obywateli z uwagi na konieczność ich wspierania m.in. w formie socjalu.
Zmiana w polityce azylowej
Holenderski rząd osiągnął porozumienie w sprawie nowego pakietu przepisów azylowych, które wprowadzą surowsze zasady dotyczące przyjmowania imigrantów.
W ramach tych przepisów skrócono okres obowiązywania azylu z pięciu do trzech lat, a także wprowadzono ograniczenia dotyczące łączenia rodzin. Zakazano podróżowania dzieci i niezamężnych partnerów, aby sytuacja nie sprzyjała tworzeniu sobie środowiska do życia w innym kraju.
To będzie „najsłabsza polityka azylowa w historii”
Radykalna partia PVV Geerta Wildersa od miesięcy domagała się wprowadzenia surowszych przepisów azylowych. Choć pierwotnie miała to być tzw. ustawa nadzwyczajna, ostatecznie koalicjant PVV – New Social Contract (NSC) zgodził się na zwykłą ustawę. To umożliwi przeprowadzenie zmian bez głosowania w parlamencie.
Wilders, triumfując na portalu X, zapowiedział, że nowa polityka azylowa będzie „najsłabsza w historii”.
Rząd Holandii planuje natychmiastowo wydalać osoby, które znalazły się na granicy bez prawa jej przekroczenia, oraz tych, którzy ubiegali się o azyl w innym kraju. Dodatkowe komórki mają zostać powołane do zajmowania się kwestią wydalania migrantów, aby ograniczyć liczbę imigrantów w Holandii.
Premier Schoof zaznaczył, że państwa sąsiadujące z Niemcami również powinny rozważyć podobne działania, aby poprawić sytuację na kontynencie.